Resources 24 Jun 2013

Scoreboard

Welcome to Scoreboard, MotoOnline's fresh weekly results update that you can find every single Monday.

Ryan Dungey took top honours in the premier class at round five. Image: Simon Cudby.

Ryan Dungey took top honours in the premier class at round five. Image: Simon Cudby.

Motocross

2013 Lucas Oil AMA Pro Motocross Championship
Round five – Budds Creek, MD

450 Class overall results:
1. Ryan Dungey 47
2. Ryan Villopoto 47
3. Trey Canard 33
4. Malcolm Stewart 32
5. Justin Barcia 31
6. Justin Brayton 28
7. Broc Tickle 27
8. Jake Weimer 24
9. Phil Nicoletti 21
10. Andrew Short 21
11. Mike Alessi 20
12. James Stewart 18
13. Josh Grant 17
14. Chad Reed (AUS) 17
15. Ryan Sipes 16
16. Les Smith 9
17. Ben Lamay 7
18. Vince Friese 6
19. Broc Schmelyun 5
20. Fredrik Noren 5
36. Michael Byrne (AUS)

450 Class championship standings (after five of 12 rounds):
1. Ryan Villopoto 240
2. Ryan Dungey 224
3. Justin Barcia 179
4. Trey Canard 153
5. Mike Alessi 136
6. James Stewart 122
7. Tyla Rattray 95
8. Ryan Sipes 95
9. Broc Tickle 94
10. Jake Weimer 93
11. Malcolm Stewart 87
12. Andrew Short 83
13. Phil Nicoletti 82
14. Josh Grant 77
15. Justin Brayton 65
16. Clement Desalle 58
17. Chad Reed (AUS) 57
18. Kevin Strijbos 45
19. Weston Peick 36
20. Dean Wilson 33
26. Michael Byrne (AUS) 14

Blake Baggett took his first 250 overall of the season at Budds Creek. Image: Simon Cudby.

Blake Baggett took his first 250 overall of the season at Budds Creek. Image: Simon Cudby.

250 Class overall results:
1. Blake Baggett 47
2. Eli Tomac 41
3. Marvin Musquin 36
4. Ken Roczen 35
5. Wil Hahn 31
6. Jason Anderson 28
7. Darryn Durham 28
8. Kyle Cunningham 26
9. Zach Osborne 22
10. Justin Hill 22
11. Jeremy Martin 19
12. Joey Savatgy 19
13. Cole Seely 18
14. Justin Bogle 15
15. Blake Wharton 13
16. Adam Cianciarulo 11
17. Cooper Webb 9
18. Alex Martin 5
19. Dillan Epstein 5
20. Kyle Peters 3
26. Jackson Richardson (AUS)

250 Class championship standings (after five of 12 rounds):
1. Ken Roczen 220
2. Eli Tomac 211
3. Marvin Musquin 199
4. Blake Baggett 188
5. Zach Osborne 149
6. Jason Anderson 128
7. Jeremy Martin 109
8. Kyle Cunningham 107
9. Justin Bogle 104
10. Cooper Webb 99
11. Justin Hill 91
12. Joey Savatgy 89
13. Blake Wharton 79
14. Cole Seely 77
15. Martin Davalos 73
16. Darryn Durham 67
17. Dillan Epstein 37
18. Wil Hahn 31
19. Alex Martin 29
20. Nico Izzi 26
21. Jackson Richardson (AUS) 19

Canadian Monster Energy Motocross Nationals
Round four – Castrol Raceway

MX1 overall results:
1. Brett Metcalfe (AUS) 47
2. Teddy Maier 47
3. Bobby Kiniry 40
4. Tyler Medaglia 34
5. Jeremy Medaglia 33
6. Gavin Gracyk 31
7. Morgan Burger 28
8. Ross Johnson 24
9. Brock Hoyer 22
10. David Gassin 20

MX1 championship standings (after four of nine rounds):
1. Brett Metcalfe (AUS) 191
2. Bobby Kiniry 147
3. Tyler Medaglia 143
4. Teddy Maier 139
5. Jeremy Medaglia 122
6. Morgan Burger 121
7. Gavin Gracyk 108
8. Brock Hoyer 98
9. Ross Johnson 75
10. Dylan Kaelin 61

Brett Metcalfe took home the MX1 win at Castrol Raceway. Image: James Lissimore.

Brett Metcalfe took home the MX1 win at Castrol Raceway. Image: James Lissimore.

MX2 overall results:
1. Kaven Benoit 47
2. Joshua Clark 40
3. Brad Nauditt 40
4. Austin Politelli 40
5. Kyle Swanson 34
6. Blake Savage 31
7. Jared Allison 27
8. Richard Grey 27
9. Nathan Bles 22
10. Parker Allison 19

MX2 championship standings (after four of nine rounds):
1. Austin Politelli 187
2. Kaven Benoit 154
3. Brad Nauditt 151
4. Joshua Clark 140
5. Topher Ingalls 128
6. Jared Allison 112
7. Richard Grey 108
8. Kyle Swanson 96
9. Blake Savage 91
10. Nathan Bles 88

Off-Road

2013 MAXXIS FIM World Enduro Championship
Round six – Greece

E1 class day one results:
1. Antoine Meo
2. Cristobal Guerrero
3. Jeremy Joly
4. Matti Seistola
5. Jeremy Tarroux
6. Juha Salminen
7. Maurizio Micheluz
8. Eero Remes
9. Nicolas Deparrois
10. Simone Albergoni

E1 class day two results:
1. Antoine Meo
2. Cristobal Guerrero
3. Maurizio Micheluz
4. Matti Seistola
5. Jeremy Tarroux
6. Eero Remez
7. Juha Salminen
8. Simone Albergoni
9. Jeremy Joly
10. Nicolas Deparrois

E1 overall standings (after six of seven rounds):
1. Antoine Meo 231
2. Juha Salminen 169
3. Matti Seistola 167
4. Eero Remes 143
5. Cristobal Guerrero 124
6. Jeremy Joly 111
7. Nicolas Deparrois 99
8. Anthony Boissiere 94
9. Simone Albergoni 92
10. Thomas Oldrati 85

Antoine Meo clinched the E1 championship in Greece.

Antoine Meo clinched the E1 championship in Greece.

E2 Class day one results:
1. Pierre Alexandre Renet
2. Alex Salvini
3. Johnny Aubert
4. Lorenzo Santolino
5. Victor Guerrero
6. Antoine Basset
7. Oriol Mena
8. Ivan Cervantes
9. Oscar Balletti
10. Kevin Benavides

E2 Class day two results:
1. Alex Savlini
2. Pierre Alexandre Renet
3. Ivan Cervantes
4. Johnny Aubert
5. Victor Guerrero
6. Lorenzo Santolino
7. Oriol Mena
8. Antoine Basset
9. Jaume Betriu
10. Oscar Belletti

E2 overall standings (after six of seven rounds):
1. Alex Salvini 223
2. Pierre Alexandre Renet 190
3. Ivan Cervantes 183
4. Johnny Aubert 179
5. Victor Guerrero 121
6. Oriol Mena 116
7. Lorenzo Santolino 108
8. Antoine Basset 91
9. Oscar Balletti 70
10. Alexandre Queyreyre

Christophe Nambotin earned himself the E3 title at round six.

Christophe Nambotin earned himself the E3 title at round six.

E3 Class day one results:
1. Christophe Nambotin
2. Fabien Planet
3. Mathias Bellino
4. Joakim Ljunggren
5. Aigar Leok
6. Deny Philippaerts
7. Marcus Kehr
8. Marko Tarkkala
9. Luis Correia
10. Christophe Robert

E3 Class day two results:
1. Christophe Nambotin
2. Mathias Bellino
3. Aigar Leok
4. Luis Correia
5. Deny Philippaerts
6. Fabien Planet
7. Joakim Ljunggren
8. Marcus Kehr
9. Christophe Robert
10. Marko Tarkkala

E3 overall standings (after six of seven rounds):
1. Christophe Nambotin 230
2. Aigar Leok 171
3. Joakim Ljunggren 161
4. Luis Correia 143
5. Mathias Bellino 113
6. Deny Philippaerts 109
7. Fabien Planet 99
8. Manuel Monni 97
9. Marcus Kehr 96
10. Marko Tarkkala 78

Australia's Matthew Phillips continues to lead the Junior standings.

Australia’s Matthew Phillips continues to lead the Junior standings.

Junior Class day one results:
1. Matthew Phillips (AUS)
2. Giacomo Redondi
3. Loic Larrieu
4. Mario Roman
5. Robert Kvarnstrom
6. Daniel McCanney
7. Nicolo Mori
8. Edoardo D’Ambrosio
9. Luis Oliveira
10. Kevin Rohmer

Junior Class day two results:
1. Loic Larrieu
2. Giacomo Redondi
3. Matthew Phillips (AUS)
4. Daniel McCanney
5. Nicolo Mori
6. Robert Kvarnstrom
7. Luis Oliveira
8. Mario Roman
9. Johan Edlund
10. Edoardo D’Ambrosio

Junior overall standings (after six of seven rounds):
1. Matthew Phillips (AUS) 215
2. Giacomo Redondi 186
3. Daniel McCanney 151
4. Mario Roman 149
5. Loic Larrieu 134
6. Robert Kvarnstrom 110
7. Luis Oliveira 109
8. Nicolo Mori 103
9. Rudi Moroni 95
10. Johan Edlund 63

Related